Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
2 yaş çocuk gelişimi, zeka oyunları, bilişsel gelişim, motor becerileri, zeka gelişimi, çocuk gelişimi, iletişim becerileri, okul öncesi etkinlikleri

2 Yaş Çocuk Gelişimi

2 yaş çocuk gelişimi, çocukların hızlı bir şekilde gelişim gösterdikleri bir süreçtir. Çocuğunuz 2 yaşına geldiğinde, neredeyse her ay onda bazı büyük değişiklikler görmeniz olasıdır. Çevrelerinde kendi başlarına gezinmeye başladıklarında muhtemelen bağımsızlık kazanmaya da ilk adımlarını atmış oluyorlar ve yardımınız olmadan daha fazla şey yapmaya ilgi göstermeleri için iyi bir neden elde ediyorlar.

2 Yaş Çocuk Gelişimi

2 Yaş Çocuğunda Fiziksel Gelişim

2 yaş çocuk gelişimi, zeka oyunları, bilişsel gelişim, motor becerileri, zeka gelişimi, çocuk gelişimi, iletişim becerileri, okul öncesi etkinlikleri2 yaşındaki çocuğunuz, gelişmekte olan motor becerilerini sergilemeye bayılacaktır. Koşuyor, tırmanıyor, fırlatıyor veya tekmeliyor olsun küçük çocuğunuzun 2 ila 3 yaş arasında büyük adımlar atmasını bekleyebilirsiniz. 2 yaşındaki çocukların el ve parmak hareketleri üzerinde daha iyi kontrol sahibi olmaya başladıklarını fark edebilirsiniz; bu, ince motor becerilerinin geliştiğinin işaretidir.

Önemli Kilometre Taşları

 • Kaba Motor Becerileri: Çocuğunuzun kasları geliştikçe tırmanma becerileri de gelişir. 2 yaşındaki çoğu çocuk mobilyaların üzerine tırmanabilir, topa tekme atabilir ve kısa mesafelerde koşabilir.
 • İnce Motor Becerileri: Çoğu 2 yaşındaki çocuk karalayabilir, boyayabilir, en az dört blok üst üste koyabilir ve yuvarlak veya kare şekilleri ayırt etmeye başlayabilir.
 • Önemli Noktalar: Çocuğunuz daha çok bir yetişkin gibi yürümeye başlayacaktır. Bu yaşta, düşmeden yanınızda yürüyebilecekler ve çok az yardımla merdivenleri çıkabilecektir.

Ebeveynlik İpucu

Bu yaşta çocuğunuz için etkinlikler düzenlemeniz gerekmeyecek. Çoğu 2 yaşındaki çocuk, herhangi bir ortamı oyun alanına dönüştürme konusunda uzmandır. Ancak artan hareketliliklerinden dolayı, çocukları kazalara karşı koruma konusunda dikkatli olmak önemlidir.

2 Yaş Çocuğunda Duygusal Gelişim

Bu yaş genellikle öfke nöbetlerinin başlangıcına işaret eder. Küçükler sinirli, üzgün, yorgun veya aç olduklarında kendilerini nasıl ifade edeceklerini öğrenmeleri beklenen bir durumdur. 2 yaş çocuğunda, “deliyim” veya “yalnız hissediyorum” deme becerisine sahip olmadıkları için, nasıl hissettiklerini kimseye söyleyemezler. Bu yüzden bu hislerini ya da duygularını göstermeleri daha olasıdır. Çocuğunuz yere düşüp çığlık atmaya başlayınca şaşırmayın. Normal yürümeye başlayan her çocuğun gelişiminin bir parçasıdır.

Önemli Kilometre Taşları

 • Üzüntüden öfkeye kadar geniş bir duygu yelpazesi gösterir.
 • Kendi kendilerine giyinmelerine ya da bağımsız olarak bir şeyler yapmalarına yardım edebildiklerinde iyi hissederler.
 • Çocuğunuzun dürtülerini, duygularını ve eylemlerini kontrol etmeye çalıştığını gösteren sık ruh hali değişiklikleri vardır.

Ebeveynlik İpucu

Çocuğunuzun iyi davranışlarını övün; kendi giyinmesi ya da oyuncaklarını toplaması gibi. 2 yaşındaki çocuğunuz, kendini yeterli ve yetkin görmeye başlayacak ve bu da özgüvenini artıracaktır.

2 Yaş Çocuğunda Sosyal Gelişim

2 yaş çocuk gelişimi, zeka oyunları, bilişsel gelişim, motor becerileri, zeka gelişimi, çocuk gelişimi, iletişim becerileri, okul öncesi etkinlikleri2 yaşındaki çocukların çoğu doğası gereği “ben merkezci” dir, yani insanların kendi düşüncelerinin veya endişelerinin onların dışında olabileceğini henüz kavrayamazlar. Dünyanın her zaman kendilerinin ve ihtiyaçlarının etrafında döndüğünü düşünürler.

Bu nedenle yürümeye başlayan çocuğunuz diğer çocuklarla geleneksel, al ve ver tarzında oynamaya hazır değilse şaşırmayın. Ancak bu aşamada bile başkalarının yanında olmayı seveceklerdir. Ve başkalarının yanında olmak, çocuğunuzun sosyal etkileşimleri öğrenmesi için harika bir fırsattır.

Önemli Kilometre Taşları

 • Başkalarının sözlerini ve eylemlerini taklit eder ve bir arkadaşını sizin onları teselli ettiğiniz gibi teselli etmeye çalışır.
 • Bazen ne olacağını görmek için meydan okurcasına davranır.

Ebeveynlik İpucu

Çocuğunuzun diğer küçük çocuklarla oynamasına izin verin. Oyun sertleşirse veya güvensiz hale gelirse müdahale edin ancak çocuğunuza diğer çocuklarla oyun oynaması için bol bol fırsat verdiğinizden emin olun böylece akranlarıyla nasıl geçineceklerini öğrenirler.

2 Yaş Çocuğunda Bilişsel Gelişim

2 yaş civarında, yürümeye başlayan çocuğunuzun bir oyuncaktan veya aktiviteden diğerine sürüklenmek yerine yaratıcı oyunlar yarattığını ve aktiviteleri daha karmaşık bir dizide birleştirdiğini görmeye başlayacaksınız. Bunlar, zihinlerinin daha fazla bağlantı kurduğunun ve farklı nesneler veya fikirler arasındaki ilişkileri anlamaya başladığının işaretleridir. Bu aynı zamanda çocuğunuzun oyun zamanı boyunca işlerin nasıl yürüdüğünü keşfetmeye ve anlamaya başlayacağı bir dönemdir. Keşfetmek için mümkün olduğunca çok fırsat sunmak önemlidir.

Bu nedenle, çocuğunuz muhtemelen bir kuleyi devirmek gibi aynı şeyi tekrar tekrar yapmaktan zevk alacaktır. Aynı davranışı tekrarlamak çocuğunuzun öğrenmesine yardımcı olur ancak bu aşamadan devam etmesi için istekli olabilirsiniz.

Çocuklar farklı oranlarda gelişirken çoğu küçük çocuk ikinci doğum günlerinde en az 50 sözlü kelimede ustalaşır (ustalaşmış olur) . Erkek çocukların dil becerileri kızlara göre daha yavaş gelişebilir. Ancak üçüncü yaş günlerinden önce, çoğu 2 yaşındaki çocuk üç kelimelik cümleleri bir araya getirebilir.

Önemli Kilometre Taşları

 • “Lütfen oyuncağı al ve bana ver” gibi basit iki adımlı komutları takip eder.
 • Basit cümleler oluşturmak için kelimeleri birleştirir.
 • Tanıdık kitaplardaki satırları tamamlar.

Ebeveynlik İpucu

2 yaş çocuk gelişimi, zeka oyunları, bilişsel gelişim, motor becerileri, zeka gelişimi, çocuk gelişimi, iletişim becerileri, okul öncesi etkinlikleriKüçük çocuklar için ekranlarda çok sayıda eğlenceli gösteri olsa da 2 yaşındakiler için ekran süresini günde yalnızca bir saatle sınırlandırmak ve bu bir saati yüksek kaliteli programlara vakit ayırmanız sağlıklı olacaktır. Çocuğunuzun eğitici içeriklere sahip yapımları izlemesi gelişimini de olumlu yönde etkileyecektir.)

2 Yaş Çocuk Gelişimi İçin Diğer Kilometre Taşları

Çoğu yeni yürümeye başlayan çocuk gecenin çoğunda (en az 11 saat) uyuyabilir.  Stres, hastalık veya yeni bir görev öğrendikten sonra (yürümek gibi) tekrar uyanmaya başlayabilirler. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun gün boyunca iki kez kestirmeye ihtiyacı olabilir veya yalnızca bir kez daha uzun kestirebilir. Tutarlı bir uyku programı, çocuğunuzun yeterince uyumasını sağlayacaktır.

Çocuğunuz bir metre boyundaysa, henüz beşikten çıkmamış olsa bile, onu bir yürümeye başlayan çocuk yatağına taşımak isteyebilirsiniz. Bir beşikten çıkmak için normal süre yaklaşık 18 ay ila üç yıldır.

Ne Zaman Endişelenmeli?

Tüm çocuklar biraz farklı oranlarda gelişir. Ancak potansiyel gelişim sorunlarına işaret edebilecek bazı şeyler vardır.

 • Sabit yürümez.
 • Eylemleri ve kelimeleri taklit etmez.
 • Basit talimatları takip etmez.
 • Bir zamanlar sahip oldukları becerileri kaybeder.
 • Telefon, çatal, kaşık veya fırça gibi yaygın nesnelerle ne yapacağını bilmez.
 • İki kelimelik ifadeleri söylemez.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir