Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
çocuk gelişimi, üstün zeka testi, bilişsel gelişim, mantık soruları, zeka gelişimi, çocuk oyunu, zeka oyunları, okul öncesi etkinlik, çocuk oyunları

Okul Öncesi Etkinlikler Neden Önemli?

Çocuğunu eğitmek, her ebeveynin önceliğidir. Bir çocuğun doğduğu ilk andan başlayarak ebeveynleri, hayatta kalmak için gerekli bilgi ve becerileri ona nasıl öğreteceklerini planlamaya başlarlar. Çocuk büyüdükçe ev ortamındaki şeyleri ona öğretmek yeterli gelmez. Konuları ve olayları doğru anlaması ve öğrenmesi için çocuğun okula gitmesi gereklidir. Çocuğun eğitimin değerini takdir etmeye başladığı ilk yer okuldur. Okul öncesi etkinlikler, çocuklarda öğrenme kalitesini artırmak için oldukça gerekli ve önemlidir.

çocuk gelişimi, üstün zeka testi, bilişsel gelişim, mantık soruları, zeka gelişimi, çocuk oyunu, zeka oyunları, okul öncesi etkinlik, çocuk oyunları

Günümüzde okulların çıkış noktası okul öncesi etkinliklerdir. Okul öncesi etkinliklerin ne işe yaradığına bakacak olursak temelde çocuğunuzun başarısının ilk adımıdır. Okul öncesi, çocuğun ilk defa dış dünyayla karşılaştığı dönemdir. Bu, ebeveyninin yanındaki rahat ve güvenli ortamı terk etmesi ve bu güvenli alanın ötesinde yatan dünyayla yüzleşmesi gerektiği anlamına gelir. Bu sebeple, anaokullarının öğrencilere rahat bir alan sağlamak için çevreleri üzerinde çalışmalar yapmaları gereklidir. Bir anaokulunun sağladığı temel olanaklar arasında temiz ve hijyenik bir ortam, nitelikli öğretmenler, öğrenci dostu sınıflar, çeşitli oyuncaklar veya oyun malzemeleri, karatahtalar, oyun alanları vardır. Ders çalışmak için sınırlı, oyun için İSE daha fazla zaman ayrılmalıdır.

Çocuklarda Öğrenmenin Kalitesini Artırmak İçin Okul Öncesi Etkinlikler

Okul öncesi etkinlikler çocuğunuzun kişiliğini şekillendirmede büyük öneme sahiptir. Öğrenme kalitesini artıran okul öncesi etkinliklerin rolü aşağıda sıralanmıştır:

Sosyal Beceriler veya Sosyal Etkileşim

çocuk gelişimi, üstün zeka testi, bilişsel gelişim, mantık soruları, zeka gelişimi, çocuk oyunu, zeka oyunları, okul öncesi etkinlik, çocuk oyunlarıBir çocuğun anaokulunda ilk dikkatini çeken şey öğrenci ve öğretmen sayısıdır. Okul öncesi etkinlikler, çocuklara birbirleriyle iletişim kurma alışkanlığı kazandıracak şekilde tasarlanır. Ayrıca öğretmenler, öğrencilerin birlikte çalışmasına ve oynamasına odaklı hareket eder. Tüm bu faktörler, çocukta sosyal beceriler ve iletişim becerilerinin gelişmesinin en temel yoludur. Etrafındaki insanlarla hayatın kolay olduğu gerçeğini kabul etmeye başlar ve bu da ilerideki başarılı yaşamına temel oluşturur. İşbirliği yapmak, paylaşma ve çatışmaların çözümü, okul öncesi etkinlikler yoluyla öğretilen diğer becerilerden bazılarıdır.

Konuşma ve Edebi Beceriler

Okul öncesi eğitimi, sadece bir oyun okulundan çok daha fazlasını içerir. Bu eğitim çocuklara sadece oyun alanı sağlamakla kalmaz; yarışmalar düzenleyerek çocukların şiir okuma, hikaye anlatma gibi etkinliklere de katılmalarını sağlıyor. Çocuklar bu etkinlikleri seviyorlar çünkü bunların iletişim becerilerini geliştirmeye yol açtığını bilmedikleri için her şeyi çok ilginç buluyorlar. Bu tür iletişim yetenekleri, çocukların meseleleri büyüklerle ve öğretmenlerle öğretmenler tartışmasına ve böylece daha fazla öğrenmesine yardımcı olur.

Zaman Yönetimi

Zaman yönetimi, başarılı insanların en temel özelliklerinden biridir. Okul öncesinde gerçekleşen etkinliklerin çoğu zamana dayalı etkinliklerdir. Sabah kahvaltısı veya toplanma, öğle yemeği molası, oyun zamanı, uyku saati gibi her etkinlik için bir zaman belirlenir. Çocuklar isteyerek veya öğretmenlerinin yönlendirmesiyle, kendilerine zamanı yönetme kalitesini aşılayan ve öğreten programı takip ederler ve böylece zamanı yönetmeyi öğrenerek alışkanlık haline getirirler.

Fiziksel Gelişim

Hem fiziksel hem de zihinsel olarak gelişimi çocuğunuz için çok önemlidir. Okul öncesi etkinlikler de fiziksel gelişimi destekler niteliktedir. Öğretmenler, farklı türde fiziksel aktiviteleri içeren bir program hazırlayarak çocukların sağlıklı ve fit bir vücut oluşturmalarına destek olmaya çabalarlar. Çocukların vücutlarını aktif hale getiren ve kaslarını güçlü tutan oyunları oynamaları, koşmaları, dans etmeleri, tırmanmalarını sağlayan sağlıklı ve dinç bir bedenle, hiç kimse çocuğunuzun öğrenmesini ve iyi bir performans göstermesini engelleyemez.

Duygusal Yetenek

Sempati, nezaket, ilgi her insanın sahip olması gereken sosyal özelliklerden bazılarıdır. Okul öncesi, çocuğunuzun kendi duygularını öğrenmesini ve başkalarının duygularına sempati ve saygı duymasını sağlar. Öğretmenler, ekip çalışması etkinlikleriyle çocuklara birbirlerinin duygularını tanımayı öğretir. Her çocuk birbirini anlamaya başlarsa, öğretmenler onlara öğretmede sorun yaşamaz ve böylece eğitim kalitesi iyileşir.

Rasyonel Düşünme Becerileri

çocuk gelişimi, üstün zeka testi, bilişsel gelişim, mantık soruları, zeka gelişimi, çocuk oyunu, zeka oyunları, okul öncesi etkinlik, çocuk oyunlarıEtrafınızda olup bitenlere neden bu kadar merak duyduğunuzu hiç düşündünüz mü? Çünkü okul öncesi etkinlikler sayesinde çizim kitabınızdaki renkler veya desenler hakkında düşünmeyi öğrendiniz. Temel olarak okul öncesi eğitimi ve okul öncesi etkinlikleri, çocukların rasyonel düşünmesine, sık sık sorgulamasına ve mevcut zorlukları çözmesine yardımcı eder. Bilgi toplama ve geçmiş deneyimlerle ilişkilendirme, çocuğun bilişsel becerilerini geliştiren okul öncesi etkinliklerle benimsetilir.

Bir çocuğu okul öncesi etkinliklere dahil etmek, onun gerçekleri keşfetme isteğini artırır. Bu istek çocuğu çevresi, konsantrasyonu ve diğer ilgili şeyler üzerinde kontrol sahibi olmaya teşvik eder. Bu faktörler, içinde bulunduğumuz rekabetçi çağda hayatta kalmak için gerekli olan düşünme süreçlerine hazırlar.

Bütün bunlardan yola çıkarak okul öncesi ve okula destek etkinlikleri olarak Smart Edop birçok uzman tarafından test edilip tavsiye edilmiştir. Aynı zamanda BİLSEM Sınavlarına hazırlıkta da etkin rol oynayan Smart öğrenciler için hem eğlenmenin hem de öğrenmenin en güzel yoludur.

Yorumlar (3)

 1. Çocuk Gelişimi: Kilometre Taşları ve Ebeveynlik İpuçları - Smart Edop
  Aralık 13, 2021 Cevapla

  […] […]

 2. 3 Yaş Çocuk Gelişimi - Smart Edop
  Aralık 13, 2021 Cevapla

  […] […]

 3. Üstün Zeka Testi Ne Zaman Yaptırılmalı? - Smart Edop 2022
  Aralık 13, 2021 Cevapla

  […] […]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir