Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Eğitsel Yazılar Uncategorized

Üstün Zeka Testi Ne Zaman Yaptırılmalı?

üstün zeka testi, bilişsel gelişim, IQ testi, mantık soruları, zeka gelişimi, çocuk oyunu, zeka oyunları, okul öncesi etkinlik, çocuk oyunları

Üstün Zeka Testi Ne Zaman Yaptırılmalı?

Çocuğunuzun oldukça zeki olduğunu düşünebilirsiniz, ancak yetenekli mi? Üstün zeka testi bunu anlamanızda size yardımcı olabilir. Genellikle üstün yetenekli çocukların enerji seviyeleri yüksektir ve meraklı olma eğilimindedirler. Diğer çocuklara nazaran daha erken yürüyebilir, konuşabilirler. Gelişimsel dönüm noktalarına daha erken ulaşabilirler. Üstün zekalı çocuklarda çevrelerini araştırmak  için güçlü bir istek mevcuttur.

Çocuklarında üstün zekalılığın erken belirtilerini fark eden ebeveynler, IQ testi yaptırmanın ne zaman uygun olduğu ve çocuklarının evde, okulda ve sosyal hayatta gelişimlerini teşvik edecek ve destekleyecek noktalar hakkında daha fazla bilgi edinmelidir.

Tüm üstün yetenekli çocukların tüm gelişimsel dönüm noktalarına erken ulaşmadığını göz önünde bulundurmak gerekir. Aslında bazen geride kalmış gibi bile görünmeleri mümkündür. Hatta bazı üstün zekalı çocukların 2 yaşına ulaşana kadar konuşmaya başlamadıkları görülebilir.

üstün zeka testi, bilişsel gelişim, IQ testi, mantık soruları, zeka gelişimi, çocuk oyunu, zeka oyunları, okul öncesi etkinlik, çocuk oyunları

Üstün Zeka Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Bebekler İçin Üstün Zeka Testi

2 yaşın altındaki çocuklara IQ testi uygulanamaz. Test edilmek için çocukların konuşmaya başlamış olması gereklidir. Bir bebek konuşma gelişimine ulaşmış olsa bile, IQ testleri bu yaştaki çocuklar için tasarlanmamıştır.

Bebeklerde Üstün Zekalılık Belirtileri Nelerdir?

Bebekleri test etmek için tasarlanmış hiçbir IQ testi bulunmamakla birlikte, bebeğinizin yetenekli olduğunu düşünüyorsanız aramanız gereken bazı işaretler vardır. Bu işaretlere göz atalım:

-Aşırı tetikte olmak,

-Sürekli stimülasyon-düşkünlüğü,

-Farklı zevklere ve seslere aşırı duyarlılık olabilir.

Bebeğiniz İçin Yapmanız Gerekenler

üstün zeka testi, bilişsel gelişim, IQ testi, mantık soruları, zeka gelişimi, çocuk oyunu, zeka oyunları, okul öncesi etkinlik, çocuk oyunlarıBebeklerinin ilerlediğini düşünen ebeveynler neler yapmalıdır? Üstün yetenekli bir bebeğe diğer bebekler gibi davranmak gerekir. Onlara kitap okumak ve onlarla oyun oynamak faydalı olacaktır.

Müzik, kitaplar ve oyunlar aracılığıyla bol miktarda uyarı sağlamak gereklidir. Her bebeğin meşgul olması ve dünyalarını keşfetmesi gereken şeyler yetenekli bebekler için de gereklidir. Bunların yanı sıra, üstün yetenekli bir bebeğin, kendi yaşlarındaki diğer bebeklerden daha fazla uyarılmaya ihtiyacı olabileceğini göz önünde bulundurmak gerekir.

Yeni Yürümeye Başlayan Çocuklar İçin Üstün Zeka Testi

Teorik olarak, 2 veya 3 yaş civarındaki sözel çocukların üstün zekalılık açısından test edilmeleri mümkündür, ancak böyle olmaları gerekmez. Dahası bu yaşta elde edilen sonuçlar kesin olarak doğru olmayabilir. Ayrıca IQ testi sonuçları çok küçük çocuklar arasında sabit bir ivmede olmayabilir, yani çocuğunuzun 2 veya 3 yaşında aldığı puan, 6 yaşında aldığı puandan oldukça farklılık gösterebilir.

Yeni Yürümeye Başlayan Çocuklarda Üstün Zekalılık Belirtileri Nelerdir?

Üstün zekalı bebekler, çevrelerini keşfetme ve inceleme konusunda güçlü bir uyarım, gelişimsel dönüm noktalarına erken ulaşma eğilimi ve daha az uyuma ihtiyacı gibi özelliklere sahiptir. Bununla birlikte oldukça aktif olma eğilimleri yüksektir. Atmadan önce oyuncaklarda ve sıkılmadan önce oyunlarda ustalaşırlar. Üstün yetenekli çocuklar, anaokuluna gelmeden uzun süre önce sayılar ve harflerle yakından ilgilenebilirler, basit matematiksel işlemleri yapmayı çözebilirler ve hatta okumayı öğrenebilirler.

Hayal ve gerçek arasında ayrım yapabilirler; ebeveynlerine kendi yaşlarına göre, diğer çocuklardan çok önce sorular sorabilirler. Üstün zekalı çocukların birçok ortak özelliği olmasına rağmen hiçbir üstün zekalı çocuk birbirine benzemez.

Çocuğunuzun üstün zekalı olup olmadığını test etme zamanı gelene kadar, size istisnai görünen başarıları not alarak davranışlarını takip edin.

Yaşıtlarına göre daha gelişmiş görünen sorularını veya yorumlarını not edin. En sevdiği, sıklıkla tekrarladığı aktivitelerini ve ilgi alanlarını yazın ve okul öncesi kayıtlarını kaydedin.

Yürümeye Başlayan Çocuğunuz İçin Ne Yapmalısınız?

Tüm yeni yürümeye başlayan her çocuk gibi üstün zekalı çocuklar da oyunlar, oyuncaklar, kitaplar ve müzikle oyun oynamaktan hoşlanırlar. Daha fazla uyarılmaya ihtiyaçları duyabilirler. Ancak bunun doğrudan eğitim aracılığıyla veya akademik programlama yoluyla olması gerekmez. Bu yaştaki çocuklar yaratıcı oyunlar yoluyla öğrenirler.

Harflere, sayılara ve renklere ilgileri varsa, öğrenmeleri için onları teşvik edin. Eğer ilgi ve istekleri yoksa üstelemeyin. Bu yaşlarda öğrenmek organik olmalı ve çocuğunuz öğrenmeyi asla bir yük gibi hissetmemelidir.

Okul Öncesi Çocuklar için Üstün Zeka Testi

Wechsler Okul Öncesi ve Birincil Zeka Ölçeği (WPPSI), 2 yaş 6 ay ile 7 yaş 7 ay arasındaki çocuklar arasında kullanılan önde gelen zeka testlerinden biridir. IQ testlerinin bu yaşta yapılması uygun görülürken, araştırmacılar 6 yaşına kadar olan çocuklar için test sonuçların her zaman doğru olmadığı konusunda aynı fikirdedir. Türkiye’de gerçekleştirilmekte olan BİLSEM sınavları da bu üstün zeka testleri baz alınarak hazırlanmakta ve uygulanmaktadır.

Okul Öncesi Çocuklarda Üstün Zekalılık Belirtileri Nelerdir?

Büyük merak, kendi yaşlarındaki diğer çocuklara kıyasla gelişmiş hafıza, dil becerileri ve eleştirel düşünme yeteneği mevcut olan üstün yetenekli okul öncesi çocuklar, okula gitmeden önce okuyabilir ve yeni kitaplarla uğraşmak için büyük bir istek gösterebilirler. Kendi benzersiz ilgi alanlarını keşfedebilir ve diğer çocuklara göre daha uzun bir dikkat süresi geliştirebilirler.

Okul Öncesi Çocuğunuz İçin Yapmanız Gerekenler

üstün zeka testi, bilişsel gelişim, IQ testi, mantık soruları, zeka gelişimi, çocuk oyunu, zeka oyunları, okul öncesi etkinlik, çocuk oyunlarıEvde, üstün zekalı çocuğunuzun okulda öğrendiklerini (ya da kaydolduktan sonra öğreneceklerini) yansıtan okul öncesi etkinliklere başvurun ve oyunlarla bilgi edinme arzusunu tetikleyin. İnşaat kağıdı, yapıştırıcı, tüy gibi temel malzemeleri kullanarak sanatı keşfetmelerine yardımcı olabilirsiniz. Tahta kaşıklar, tencere ve tavalar kullanarak ritimleri denemelerini sağlayarak müzikal yönlerine dokunun.

Çocuğunuza, eğlenirken harfleri, sayıları ve kelimeleri öğreten yaşına uygun videolar, çocuk programları ve Smart ile ilham verin. Sayma oyunları ve bulmacalar, temel matematik becerilerini tanıtmanın en iyi bir yollarından biridir. Bilim ve çevre söz konusu olduğunda, doğanın sunduğu sesleri, kokuları ve manzaraları keşfetmek için dışarıda bolca yürüyüş yapmak paha biçilemez bir aktivitedir.

Çocuğunuz yetenekli görünüyorsa, hemen okumasını ve yazmasını bekleyebilirsiniz. Ancak unutmayın ki, önümüzde uzun yıllar var. Bu yaşta, siz ve çocuğunuz için eğlenceli öğrenme yollarını tercih edin.

Okul Çağındaki Çocuklar için Üstün Zeka Testi

Üstün zekayı test etmek için en uygun zaman, 5 ila 8 yaş arasıdır. IQ testi, kişinin akıl yürütme yeteneğini ölçer. Çoğu IQ testi puanı, 100 temel puan kullanılarak belirlenir.

Üst uçtaki sapmanın ne kadar büyük olduğu, bir kişinin ne kadar yetenekli olduğuyla doğru orantılıdır. Ancak her yetenekli insanın aynı olmadığını unutmamak gerekir. Puanın normdan ne kadar saptığına bağlı olarak değişen üstün yeteneklilik kategorileri mevcuttur. 115 ile 129 arasında puan alan bir kişi hafif yetenekli, 180 veya daha yüksek puan alan bir kişi ise çok yetenekli olarak kabul edilir.

Başarı testleri, okul çağındaki çocuklarda üstün zekalılığı ölçmek için başka bir yoldur. Başarı testleri, özellikle yüksek notlar alamayan, ancak standart testlerde başarılı olan çocuklar olmak üzere, çocuğun zaten bildiklerini ölçmeye yarar.

Okul Çağındaki Çocuklar İçin IQ Testlerinin Faydaları

Okul çağındaki çocuklar için uygulanan IQ testleri; ebeveynler, öğretmenler ve danışmanlar tarafından bir çocuğun belirli güçlü ve zayıf yönlerinin belirlenmesine ve eğitim ihtiyaçlarının daha iyi karşılanmasını sağlar. Bazı ilçelerde, üstün zekalı öğrenciler için özel hazırlanmış, konuları normal sınıflardan daha derinlemesine keşfetmelerine olanak tanıyan ayrı sınıflar veya programlar vardır.

Üstün yetenekli öğrencilerin okulda sıkılmalarını önlemek veya akademik olarak gerilemelerini engellemek ve ayrıca ileri yaşlarda özel yeteneklere dönüşebilecek kişisel ilgi alanlarından faydalanmak önemlidir.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir