Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
4 yaş çocuk gelişimi, sosyal beceriler, iletişim becerileri, çocuk oyunları, zeka oyunları, okul öncesi, anaokulu, online oyun oyna, eğitsel oyun

4 Yaş Çocuk Gelişimi

4 yaş çocuk gelişimi, çocuğunuzun hayatı dolu dolu yaşamak ve öğrenmek, oynamak ve büyümek için her fırsatı en iyi şekilde değerlendirmekle yakından ilgilidir.  4 yaşındaki çocuğunuzun becerileri ve bilgisi, anaokuluna girmeye hazırlanırken sıçramalar ve sınırlarla gelişmeye devam edecektir.

4 yaş çocuk gelişimi, sosyal beceriler, iletişim becerileri, çocuk oyunları, zeka oyunları, okul öncesi, anaokulu, online oyun oyna, eğitsel oyunBu çağın önemli gelişimsel kilometre taşlarını anlamak, çocuğunuzun gelişiminin yolunda olduğundan emin olmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca çocuğunuzun öğrenmesi gereken becerileri görmenize, sizin ve çocuk doktorunun tartışması gereken uyarı işaretlerini belirlemenize yardımcı olabilir.

4 Yaş Çocuk Gelişimi

4 Yaş Çocuğunda Fiziksel Gelişim

4 yaşındaki bir çocuk fiziksel olarak geliştikçe sadece uzamakla kalmaz, aynı zamanda kaba ve ince motor becerilerini daha iyi idare etmeye devam eder. 4 yaşındaki bir çocuk hala vücudunu nasıl kontrol edeceğini öğreniyor ve başarılı oldukça yeni şeyler denemesi olasılığı artıyordur.

Önemli Kilometre Taşları

 • Kaba motor becerileri: 4 yaşındaki çocuğunuz uzayda kendi yerinin farkına varacak ve hareket ederken başkalarına çarpma olasılığı daha düşük olacaktır. Koşma yetenekleri çarpıcı bir şekilde gelişecek ve hatta bir futbol topunu bile sürebilecektir.
 • İnce motor becerileri: Çocuğunuz 4 yaşında, boncukları dizme, bulmacaları tamamlama ve çizgilerin içini renklendirme yeteneği ile sonuçlanan el-göz koordinasyonunu geliştirmiş olmalıdır.
 • Önemli noktalar: Bu yaşta çoğu çocuk kendi kendine giyinebilir, dişlerini gözetim altında fırçalayabilir ve genellikle lazımlık eğitimi alır.

Ebeveynlik İpucu

Çocuğunuza sokakta el ele tutuşmak ve ocaktan uzak durmak gibi güvenlik kurallarını hatırlatın ve sonunda, “Bir park yerindeyiz, ne yapmamız gerekiyor” diye sorarsanız, çocuğunuz bu sözlü ipuçlarına cevap verecektir.

4 Yaş Çocuğunda Duygusal Gelişim

4 yaşına kadar çocuklar bağımsızlık için büyük bir istek gösterirler ve mümkün olduğunca kendi başlarına yapmak isterler. Bir dakika işbirlikçi olmaları ve bir sonraki dakika aşırı talep etmeleri normaldir. Ancak genel olarak duyguları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmayı öğrenirler.

Önemli Kilometre Taşları

 • Diğer insanların duygularının daha çok farkına varır.
 • Kıskançlık, heyecan, öfke ve korku gibi çok çeşitli duygular yaşar.
 • Oyunoynarken kazanmaya daha fazla odaklanabilir.

Ebeveynlik İpucu

Acele etmezlerse çocuğunuzu geride bırakmakla tehdit etmekten ve çizgiyi aşarsa şaplak atacağınızı söylemekten kaçının. Şaka yapıyor olsanız bile, çocuğunuz ciddi olmadığınızı anlamayabilir.

4 Yaş Çocuğunda Sosyal Gelişim

4 yaş çocuk gelişimi, sosyal beceriler, iletişim becerileri, çocuk oyunları, zeka oyunları, okul öncesi, anaokulu, online oyun oyna, eğitsel oyunÇocuğunuz başa çıkma mekanizmalarını öğrendikçe öfke nöbetleri daha az sıklıkta olur. Ancak taşınma, boşanma veya bir kardeşin doğumu gibi önemli bir yaşam olayı, çocuğunuzun ruh halini ve davranışlarını kesinlikle etkileyebilir. Ebeveynler, büyükanne ve büyükbaba gibi güvenilir yetişkinler, çocuğunuzun etkileşimlerinin hala birincil kaynağı olsa da arkadaşlarının ve akranlarının görüşleri daha önemli hale gelmeye başlar.

Önemli Kilometre Taşları

 • Gerçek dostluklar kurar ve hatta bir “en iyi arkadaşı” bile olabilir.
 • Akranlarıyla daha kolay paylaşır ve sırayla alır.
 • Yine de gerektiğinde yardım için güvenilir bir yetişkine bakar.

Ebeveynlik İpucu

Her oyun oynadığınızda çocuğunuzun kazanmasına izin vermek istemeseniz de, bazen çocuğunuzun kuralları esnetmesine izin verebilirsiniz. Endişelenmeyin, ilerledikçe kuralları kendi lehine değiştireceklerdir, ancak bunu yapmalarına izin vermek hayal gücü için iyi olabilir.

4 Yaş Çocuğunda Bilişsel Gelişim

4 yaşındaki çocuğunuz problem çözmede muhtemelen daha iyi hale geliyor ve herkesi memnun edecek (veya en azından denemeye çalışan) bir çözümü hayatına nasıl dahil edeceğini iyi biliyor.

Çoğu 4 yaşındaki çocuk alfabeyi okuyabilir, şekilleri ve renkleri ezberleyebilirken bilişsel gelişim sadece gerçekleri ve akademik temelleri öğrenmekle ilgili değildir. Bu yaştaki çocuklar için öğrenmek, aynı zamanda, nasıl soru sorulacağını ve bilgiyi anlamak için nasıl işleneceğini öğrenmeyi de kapsar.

Bu yaş kesinlikle konuşkan bir yaştır, çünkü daha fazla dil becerisi (ne söyledikleri ve anladıkları) şaşırtıcı bir oranda gelişir.

Çoğu 4 yaşındaki çocuk hayal güçlerini kullanmayı sever. Hatta hayali arkadaşlar bile geliştirebilirler. Çocuğunuz gerçeklik veya hayal arasında gidip sürekli oynuyormuş gibi yapabilir. Evcilik oynamaktan veya giyinmekten ve arkadaşlarını da dahil etmekten zevk alabilirler.

Önemli Kilometre Taşları

 • Kendisi için hedef belirlemeye ilgi gösterir; örneğin üç tekerlekli bir bisiklete binmeyi veya salıncakta sallanmayı öğrenmek gibi.
 • Kendi kıyafetlerini seçmek veya bir şeyler atıştırmak gibi kararları kendi başına vermek ister.
 • Sayı kavramlarını anlar; dört sayısı, dört çiçeği veya dört topu temsil eder.

Ebeveynlik İpucu

4 yaşındaki çocuğunuzun öğrenmeye devam etmesine yardımcı olmak için konuşmaya devam edin. Sorularını yanıtlayın (cevaplarını bilmeseniz bile), okuyun ve gördükleriniz ve yaptıklarınızla ilgili sorular sorarak sözcükleri düşünmelerini sağlayın.

4 Yaş Çocuk Gelişimi İçin Diğer Kilometre Taşları

4 yaş çocuk gelişimi, sosyal beceriler, iletişim becerileri, çocuk oyunları, zeka oyunları, okul öncesi, anaokulu, online oyun oyna, eğitsel oyun4 yaşına kadar çoğu çocuk cinsiyetleri tanımaya başlar. Çocuğunuzun, bebeklerin nereden geldiği veya kız ve erkek çocukların neden farklı olduğu hakkında soruları olabilir. Temel, gerçek bilgiler sağlamak önemlidir. Çocuğunuzun vücut bölümleri hakkında doğru terminoloji kullanın.

Çocuğunuzu cinsel organlarına dokunduğu için azarlamaktan veya cezalandırmaktan kaçının. Neyin sosyal olarak kabul edilebilir olduğu ve neyin olmadığı hakkında konuşmaya başlamak isteyebilirsiniz. Örneğin, bir doktor veya ebeveyn dışında hiç kimsenin çocuğun özel bölgelerine dokunamayacağını açıklayın.

Ne Zaman Endişelenmeli?

Tüm çocuklar biraz farklı oranlarda gelişirken, çocuğunuzun belirli gelişimsel dönüm noktalarını karşılamadığına dair kırmızı bayraklara dikkat etmek önemlidir. 4 yaş çocuk gelişimi içinde bunlara dikkat ederek çocuk doktorunuzla görüşmeyi tercih edebilirsiniz:

 • Yerinde zıplayamıyor.
 • Karalamada sorun yaşıyor.
 • 3 parçalı komutları takip edemiyor.
 • “Ben” ve “siz” kelimelerini doğru kullanmıyor.
 • Etkileşimli oyunlara veya hareketlere karşı ilgi göstermiyor.
 • Diğer çocukları görmezden gelir veya aile dışındaki kişilere yanıt vermiyor.
 • Giyinmeye, uyumaya ve tuvaleti kullanmaya direniyor.
 • Favori bir hikayeyi tekrar anlatmıyor.
 • “Aynı” ve “farklı” yı ayırt edemiyor.
 • Belirsiz konuşuyor.
 • Bir zamanlar sahip olduğu becerileri kaybediyor.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir